Chcemy zwiększyć świadomość ekologiczną w Warszawie poprzez promowanie ekonomii cyrkularnej i recyklingu. Nasz projekt obejmuje cykl warsztatów, podczas których nauczymy się budować shredder i wielkoformatową drukarkę 3D. Przekażemy także wiedzę na temat recyklingu oraz modelowania architektury miejskiej. Efektem naszych spotkań będą wydrukowane w technologii 3D (z wykorzystaniem przetworzonych butelek pet) elementy architektury miejskiej. Projekt kierujemy do mieszkańców Warszawy, uczniów, studentów i organizacji ekologicznych.

Stowarzyszenie Robisz.to
ul. Targowa 56, 03-733 Warszawa

Liczba oddanych głosów: 133

Nasz projekt to edukacyjna inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów warszawskich szkół. Poprzez warsztaty, wycieczki edukacyjne i akcje ekologiczne uczniowie będą się dowiadywać więcej o wodzie w stolicy. Tej, która płynie z kranów oraz tej w rzekach. Głównym celem jest nauczenie ich, jak chronić ten cenny zasób. Dzięki realizacji programu chcemy wesprzeć przyszłość ekologiczną i edukować nowe pokolenie odpowiedzialnych mieszkańców.

Fundacja La Fontaine
ul. Wandy Rutkiewicz 2, 02-956 Warszawa




Liczba oddanych głosów: 62

Chcemy przeprowadzić warsztaty dla 1 000 uczniów i uczennic w wieku od 7 do 10 lat szkół podstawowych w Warszawie. Podczas warsztatów przy pomocy specjalnie zaprojektowanych, interaktywnych tablic edukacyjnych uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, w jaki sposób odnawialne źródła energii zostają przetworzone na energię elektryczną. Wspólnie oszacujemy czas rozkładu odpadów, zagramy w grę XXL i zbudujemy ekologiczne miasto. Dodatkowo dzieci z udostępnionych materiałów wykonają własne ekologiczne gry planszowe.

Fundacja "Ecologicum"
ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Liczba oddanych głosów: 46

Miasta zajmują 3 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych. Skuteczna walka z kryzysem klimatycznym to wymyślenie na nowo tzw. Zielonych Miast. Jak sprawić, by Warszawa była ekologiczna? Włączyć w działania jej mieszkańców. Pokazać, że zmiany proklimatyczne mogą sami wprowadzać w mieszkaniach i domach. W artykułach, podcastach, materiałach wideo „Wyborcza” zamieni się w coacha od klimatu - przewodnika po działaniach na rzecz miejskiego środowiska.

Wyborcza Sp. z o. o.
ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa


Liczba oddanych głosów: 30

Woda nie jest produktem handlowym, jest dziedzictwem, które musi być chronione. Poprzez innowacyjną edukację i badania,  przyczynimy się do poznania wód podziemnych stolicy i przygotowania na zmiany klimatyczne. Badania źródeł w rejonie skarpy warszawskiej pomoże w identyfikacji jakości wody oraz zmian w czasie, a w konsekwencji ochrony tych zasobów.

Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa




Liczba oddanych głosów: 290

Koncepcja „miasta-gąbki” to lokalne zatrzymywanie wody, dzięki czemu miasto jest bardziej odporne na susze, fale upałów oraz bezpieczniejsze w przypadku gwałtownych ulew i powodzi. Im więcej zmagazynowanej wody, tym skuteczniejszy proces parowania, a więc mniej dotkliwy efekt miejskiej wyspy ciepła. Celem projektu będzie przybliżenie tej koncepcji warszawskim spółdzielniom mieszkaniowym i zarządcom biurowców poprzez podzielenie się z nimi najlepszymi praktykami z innych tzw. „miast-gąbek".

CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
ul. L.Zamenhofa 5/1B, 00-165 Warszawa



Liczba oddanych głosów: 183

Zakładamy instalację mobilnych ogrodów wertykalnych w Warszawie, które redukują CO2, poprawiając jakość powietrza i zdrowie publiczne. Ogrody mają aspekt edukacyjny, zwiększając świadomość klimatyczną mieszkańców poprzez specjalne tablice prezentujące fotosyntezę i oczyszczanie powietrza. Projekt angażuje lokalną społeczność w działania proekologiczne, budując więzi społeczne i aktywizując mieszkańców, jednocześnie rozwijając ich umiejętności ekologiczne oraz wspierając proekologiczne inicjatywy.

Fundacja Zielona Infrastruktura
ul. Wiatraki 3E, 21-400 Łuków




Liczba oddanych głosów: 100

Zbiornik bioretencyjny jest jednym z bardziej skutecznych narzędzi mitygacyjnych i adaptacyjnych do zmian klimatu. Nasz projekt zakłada społeczne tworzenie 3 zbiorników bioretencyjnych przy warszawskich instytucjach kultury oraz promocję tego rozwiązania, w postaci broszury DIY. Realizacja projektu przyczyni się zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu, zwiększenia różnorodności biologicznej i odporności miasta na zmiany klimatu, a także podniesienia świadomości mieszkańców.

FUNDACJA ALTER EKO
ul. Nowowiejska 1/3 lok. 24, 00-643 Warszawa


Liczba oddanych głosów: 52

Nasz projekt ma na celu opracowanie zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które będą kształtować postawy proekologiczne, kompetencje cyfrowe i kreatywność. W ramach projektu powstanie metodyka i scenariusze zajęć oraz środki dydaktyczne, w tym aplikacja webowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji AI. Efektem będą tzw. EKO-BOTy – programy do rozmów z użytkownikami, które promować będą zrównoważony styl życia, sposoby redukcji CO2, znaczenie recyklingu oraz ochrony ekosystemów morskich.

Fundacja MARE
Al. Jerozolimskie 85/21, 02-001 Warszawa


Liczba oddanych głosów: 24

Zaktywizujemy społeczność na rzecz klimatu poprzez warsztaty DIY i edukację proekologiczną. Uczestnicy nauczą się, jak przetwarzać odpady i tworzyć naturalne produkty. Dowiedzą się także, co redukuje emisje CO2 i wspiera zdrowy styl życia. Warsztaty aromaterapii, na rzece czy podczas kąpieli leśnych pomagają w walce ze stresem i chorobami. Przynoszą ulgę i wzmocnienie fizyczne, psychiczne oraz emocjonalne.

Fundacja La Cinta
ul. Kawcza 58a/6, 04-154 Warszawa





Liczba oddanych głosów: 59