Chcemy zwiększyć świadomość ekologiczną w Warszawie poprzez promowanie ekonomii cyrkularnej i recyklingu. Nasz projekt obejmuje cykl warsztatów, podczas których nauczymy się budować shredder i wielkoformatową drukarkę 3D. Przekażemy także wiedzę na temat recyklingu oraz modelowania architektury miejskiej. Efektem naszych spotkań będą wydrukowane w technologii 3D (z wykorzystaniem przetworzonych butelek pet) elementy architektury miejskiej. Projekt kierujemy do mieszkańców Warszawy, uczniów, studentów i organizacji ekologicznych.

Stowarzyszenie Robisz.to
ul. Targowa 56, 03-733 Warszawa

Zaktywizujemy społeczność na rzecz klimatu poprzez warsztaty DIY i edukację proekologiczną. Uczestnicy nauczą się, jak przetwarzać odpady i tworzyć naturalne produkty. Dowiedzą się także, co redukuje emisje CO2 i wspiera zdrowy styl życia. Warsztaty aromaterapii, na rzece czy podczas kąpieli leśnych pomagają w walce ze stresem i chorobami. Przynoszą ulgę i wzmocnienie fizyczne, psychiczne oraz emocjonalne.

Fundacja La Cinta
ul. Kawcza 58a/6, 04-154 Warszawa





Nasz projekt to edukacyjna inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów warszawskich szkół. Poprzez warsztaty, wycieczki edukacyjne i akcje ekologiczne uczniowie będą się dowiadywać więcej o wodzie w stolicy. Tej, która płynie z kranów oraz tej w rzekach. Głównym celem jest nauczenie ich, jak chronić ten cenny zasób. Dzięki realizacji programu chcemy wesprzeć przyszłość ekologiczną i edukować nowe pokolenie odpowiedzialnych mieszkańców.

Fundacja La Fontaine
ul. Wandy Rutkiewicz 2, 02-956 Warszawa




Chcemy przeprowadzić warsztaty dla 1 000 uczniów i uczennic w wieku od 7 do 10 lat szkół podstawowych w Warszawie. Podczas warsztatów przy pomocy specjalnie zaprojektowanych, interaktywnych tablic edukacyjnych uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, w jaki sposób odnawialne źródła energii zostają przetworzone na energię elektryczną. Wspólnie oszacujemy czas rozkładu odpadów, zagramy w grę XXL i zbudujemy ekologiczne miasto. Dodatkowo dzieci z udostępnionych materiałów wykonają własne ekologiczne gry planszowe.

Fundacja "Ecologicum"
ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław

Miasta zajmują 3 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych. Skuteczna walka z kryzysem klimatycznym to wymyślenie na nowo tzw. Zielonych Miast. Jak sprawić, by Warszawa była ekologiczna? Włączyć w działania jej mieszkańców. Pokazać, że zmiany proklimatyczne mogą sami wprowadzać w mieszkaniach i domach. W artykułach, podcastach, materiałach wideo „Wyborcza�� zamieni się w coacha od klimatu - przewodnika po działaniach na rzecz miejskiego środowiska.

Wyborcza Sp. z o. o.
ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa


Woda nie jest produktem handlowym, jest dziedzictwem, które musi być chronione. Poprzez innowacyjną edukację i badania,  przyczynimy się do poznania wód podziemnych stolicy i przygotowania na zmiany klimatyczne. Badania źródeł w rejonie skarpy warszawskiej pomoże w identyfikacji jakości wody oraz zmian w czasie, a w konsekwencji ochrony tych zasobów.

Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa




Planujemy organizację konkursu fotograficznego o tematyce ekologicznej wraz z wystawą i wernisażem. Konkurs poprzedzimy kampanią edukacyjną w mediach społecznościowych. Dotrzemy do szkół podstawowych w Warszawie m.in. za pomocą specjalnych mejlingów. Kampania oparta będzie na serii minimum 10 krótkich filmów o tematyce ekologicznej z osią narratorską i wywiadem z ekspertem w danej dziedzinie. Materiały uzupełnimy przebitkami, które ilustrują omawiany temat.

Fundacja Obserwacja
ul. Tarczyńska 3, lok. 9, 02-025 Warszawa (d. ul. Choinkowa 1, Głosków, 05-503 Piaseczno)

Projekt www.ZieloneGodziny.pl - chcemy zaproponować warszawiakom bardziej ekologiczny sposób korzystania z domowego AGD. Proponujemy, aby pory korzystania z pralek, suszarek, zmywarek, piekarników, ładowania rowerów czy samochodów dostosować do godzin, gdy w sieci jest dużo prądu z wiatru i słońca oraz unikać wieczorów. Prognozy Zielonych Godzin publikujemy w naszym serwisie oraz aplikacji.

Fundacja Demokracji Bezpośredniej
ul. Hoża 43/49, 00-681 Warszawa





Projekt polega na przeprowadzeniu atrakcyjnego konkursu ekologicznego i prozdrowotnego dla co najmniej 2000 uczniów ze szkół podstawowych w Warszawie. Konkurs będzie polegał na rywalizacji między klasami w trzech obszarach: 1. Realizacja zadań w indywidualnych książeczkach - za każde wykonane zadanie uczeń otrzyma naklejkę. Im więcej uczniowie zrealizują zadań, tym więcej otrzymają punktów jako klasa. 2. Udział w grze terenowej. 3. Realizacja dodatkowych działań zmniejszających emisję CO2.

Fundacja Fylion
ul. Partyzantów 54F, 33-340 Stary Sącz


Koncepcja „miasta-gąbki” to lokalne zatrzymywanie wody, dzięki czemu miasto jest bardziej odporne na susze, fale upałów oraz bezpieczniejsze w przypadku gwałtownych ulew i powodzi. Im więcej zmagazynowanej wody, tym skuteczniejszy proces parowania, a więc mniej dotkliwy efekt miejskiej wyspy ciepła. Celem projektu będzie przybliżenie tej koncepcji warszawskim spółdzielniom mieszkaniowym i zarządcom biurowców poprzez podzielenie się z nimi najlepszymi praktykami z innych tzw. „miast-gąbek".

CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
ul. L.Zamenhofa 5/1B, 00-165 Warszawa



Zakładamy instalację mobilnych ogrodów wertykalnych w Warszawie, które redukują CO2, poprawiając jakość powietrza i zdrowie publiczne. Ogrody mają aspekt edukacyjny, zwiększając świadomość klimatyczną mieszkańców poprzez specjalne tablice prezentujące fotosyntezę i oczyszczanie powietrza. Projekt angażuje lokalną społeczność w działania proekologiczne, budując więzi społeczne i aktywizując mieszkańców, jednocześnie rozwijając ich umiejętności ekologiczne oraz wspierając proekologiczne inicjatywy.

Fundacja Zielona Infrastruktura
ul. Wiatraki 3E, 21-400 Łuków




Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy i informacji o sposobach efektywniejszej ochrony klimatu i oszczędności energii na Politechnice Warszawskiej i partnerskich uczelniach technicznych w Europie. Chcemy to zrobić poprzez przedstawienie „studium przypadku”, czyli analizy na podstawie rzeczywistych danych jednego z wydziałów PW - Wydział Administracji i Nauk Społecznych w zakresie realizacji celów ESG. Celem cząstkowym jest przygotowanie zaleceń dotyczących zakresu  standardów ESG skierowanych do uczelni technicznych w Warszawie.

Politechnika Warszawska
plac Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Produkcja ubrań emituje ponad 10 proc. globalnej emisji CO2 do atmosfery. Rocznie na świecie kupujemy aż 56 mln ton ubrań, z czego 39 mln ton trafia na wysypiska śmieci. Za pomocą naszego projektu chcemy przyczynić się do redukcji CO2 wydłużając życie ubrań. Do organizacji „Dzielnia Bielany” dziennie trafia ok. 100 kg używanych ubrań. 70 proc. z nich wraca do obiegu. Pozostałe ubrania w ramach projektu będziemy naprawiać i przerabiać na inne użytkowe rzeczy podczas edukacyjnych warsztatów, co przyczyni się do redukcji CO2.

Fundacja Zamieszkani
ul. Podczaszyńskiego 12 lok. U-4, 01-867 Warszawa

27% osób w Warszawie to seniorzy. Włączenie ich w działania na rzecz klimatu jest konieczne. Planujemy szkolenia dla liderów senioralnych w tematach naszych codziennych wyborów tj.: oszczędzania energii w domu przez poprawne użycie urządzeń elektrycznych i tzw. „złodziei energii”. Będą się też uczyć, jak unikać niebezpieczeństw zdrowotnych w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Następnie ci liderzy przeszkolą Kluby Seniora (80), co przyczyni się do zwiększenia wiedzy ekologicznej wśród tej grupy społecznej.

ARJOL-MEDIA Jolanta Czudak-Tomaka
ul. XXI Wieku 7C/1, 05-500 Józefosław


Zbiornik bioretencyjny jest jednym z bardziej skutecznych narzędzi mitygacyjnych i adaptacyjnych do zmian klimatu. Nasz projekt zakłada społeczne tworzenie 3 zbiorników bioretencyjnych przy warszawskich instytucjach kultury oraz promocję tego rozwiązania, w postaci broszury DIY. Realizacja projektu przyczyni się zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu, zwiększenia różnorodności biologicznej i odporności miasta na zmiany klimatu, a także podniesienia świadomości mieszkańców.

FUNDACJA ALTER EKO
ul. Nowowiejska 1/3 lok. 24, 00-643 Warszawa


Dajmy szansę sobie i swoim ubraniom. Branża fast fashion generuje masę problemów, w tym m.in. 10 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Dlatego zamierzamy zorganizować cztery wydarzenia, w trakcie których mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli wymienić się swoimi ubraniami wykonanymi z tkanin naturalnego pochodzenia i dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu oraz ich konsekwencji – w tym fali upałów, przed którymi bronić się należy również poprzez noszenie odpowiedniej odzieży.

Fundacja Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego
ul. Genewska 6, 03-963 Warszawa

Nasz projekt ma na celu opracowanie zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które będą kształtować postawy proekologiczne, kompetencje cyfrowe i kreatywność. W ramach projektu powstanie metodyka i scenariusze zajęć oraz środki dydaktyczne, w tym aplikacja webowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji AI. Efektem będą tzw. EKO-BOTy – programy do rozmów z użytkownikami, które promować będą zrównoważony styl życia, sposoby redukcji CO2, znaczenie recyklingu oraz ochrony ekosystemów morskich.

Fundacja MARE
Al. Jerozolimskie 85/21, 02-001 Warszawa


W dzielnicy Wola zorganizujemy serię rozmów na dzielące tematy związane ze zmianami klimatu. Wybierzemy cztery kwestie, w których mieszkańcy i mieszkanki mają wpływ na emisję CO2. Zaprosimy do rozmowy osoby z odmiennych środowisk, różniące się wiekiem i poglądami. Zobaczymy, które zagadnienia budzą napięcia i dlaczego. Wyznaczymy działania, które niezależnie od naszych poglądów uczestnicy dialogu chcą i mogą podjąć, by mieć wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w ich gospodarstwach. Podsumowania przedstawimy graficznie.

Fundacja Nowej Wspólnoty
Al. Wojska Polskiego 11, 01-524 Warszawa

„Wodne opowieści” to program dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie wrażliwości ekologicznej i uważności na przyrodę oraz budowanie postaw przyjaznych środowisku w czasach kryzysu klimatycznego. Chcemy uświadamiać i angażować, uczyć aktywnej postawy i brania spraw w swoje ręce, żeby w czasach zmian klimatu dać młodym ludziom poczucie sprawczości. Uczestnicy wezmą udział spacerze uważności połączonym ze sprzątaniem i warsztacie pt. Walizka cyrkularnych rozwiązań.

Fundacja Czysta Rzeka
ul. Rynek 12, 08-200 Łosice


Nasz projekt ma na celu aktywizację i edukację mieszkańców poprzez działania proekologiczne. Zawiera mapowanie terenów zielonych z elementami geocachingu, cykl spacerów leśnych oraz stworzenie pierwszej antysmogowej dekoracji naściennej. Działania te podniosą świadomość na temat zmian klimatycznych i będą integrować społeczność lokalną wokół troski o środowisko.

Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur
ul. Garibaldiego 7/42, 04-078 Warszawa