Wiele podmiotów planuje zakup energii w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują nowe przepisy tzw. PZP. Zmiana była rewolucją zarówno dla Zamawiających, jak i Wykonawców. Posłuchaj Jolanty Szymańskiej, która odpowiada na podstawowe pytania osób odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzanie postępowań związanych z dostawą energii elektrycznej.
Jak rozpisać przetarg na dostawę energii elektrycznej i wybrać Wykonawcę? Co konkretnie musi zrobić Zamawiający i w jakiej kolejności?
Co wziąć pod uwagę, aby zdążyć z przetargiem na czas? Jak uniknąć sytuacji, w której sprzedaż nie rozpocznie się w założonym terminie?
Czego Zamawiający może wymagać od Wykonawców, którzy zgłoszą się do udziału w postępowaniu przetargowym?
Czym jest Specyfikacja Warunków Zamówienia tzw. SWZ? Jak przygotować taki dokument w postepowaniu przetargowym?
Dlaczego Zamawiający musi sporządzić OPZ prawidłowo? Jak we właściwy sposób opisać przedmiot zamówienia, jakim jest energia elektryczna?
Co w postępowaniu przetargowym na energię oznacza najkorzystniejsza oferta? Czy cena powinna być jedynym kryterium?
Czym według ustawy PZP są tzw. grupy zakupowe? Z jakich powodów to rozwiązanie jest korzystne dla gmin lub miast?
Jak przygotować formularze, by Wykonawcy mogli je wypełnić zgodnie z wymaganiami przetargu? Co i w którym miejscu zawrzeć?
W jakich sytuacjach to rozwiązanie się sprawdzi i dlaczego? Co w praktyce oznacza podział zamówienia w przetargu na części?
Jakie elementy muszą zawierać referencje, aby można je było uwzględnić w przetargu? Z jakiego okresu powinny być zebrane?
Jakie informacje sporządza Zamawiający po etapie przetargu, jakim jest otwarcie ofert? Czego mogą z nich dowiedzieć się oferenci?
Na co szczególnie zwrócić uwagę w umowie na dostawę energii? Jakie elementy muszą się koniecznie znaleźć, a jakie warto dopisać?
Na czym polega kompleksowy przetarg na energię? Jak wpływa na ilość faktur, które musi opłacić Zamawiający?
Co czyni przetarg kompleksowy korzystnym rozwiązaniem dla Zamawiającego? Jak upraszcza on procesy w firmie?
Czy warto dodać klauzulę waloryzacyjną do umowy na zamówienie publiczne? Jak wpływa ona na równość stron umowy?
Jakie są dwa szczególnie polecane zapisy klauzul waloryzacyjnych? Jakie korzyści przyniesie Zamawiającemu dodanie ich do umowy?
Jakie kroki należy podjąć przed ogłoszeniem przetargu na fotowoltaikę? Jakie wymagania powinien zawierać opis zamówienia?
Jakie kryteria oceny ofert warto wziąć pod uwagę w przetargu na fotowoltaikę? Czy warto kierować się tylko ceną?